Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Sok z ziemniaka i jego właściwości

Ziemniak sok fb.pngSok z ziemniaka jest niedoceniany, chociaż medycynie ludowej był bardzo dobrze znany i chętnie stosowany, zwłaszcza na choroby przewodu pokarmowego. 

Sok z ziemniaka zawiera tę samą ilość składników mineralnych, które znajdziemy w ziemniaku. Nie zawiera za to skrobi ziemniaczanej i blonnika. W soku z ziemniaka znajdziemy wtaminy B1, B2, PP, C i E oraz fitaty, czyli substancje przeciwzakrzepowe.

Wykazuje działanie przeciwzapalne, pomaga usuwać toksyny z organizmu ludzkiego, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych. Skóra ma zdrowszy wygląd i opóźnione są w niej procesy starzenia.

Warto go stosować przy dolegliwościach związanych z układem pokarmowym (kilka łyżek soku pomaga regulować produkcję kwasów żołądkowych, dodatkowo można pozbyć się uczucia ciężkości).

Sok z ziemniaka wspomaga układ odpornościowy (zapobiega infekcjom układu moczowego oraz wspierają pracę układów trawiennych), zwiększa przyswajanie bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium (bakterie probiotyczne przyczyniające się do obniżenia poziomu “złego” cholesterolu, odpowiadającego m.in. za pojawienie się miażdżycy).

Inne właściwości lecznicze soku to:

- działanie przeciwnowotworowe (zwłaszcza jeżeli chodzi o raka żołądka)

- działanie przeciwzapalne pomocne przy bólach mięśni i stawów

- wsparcie leczenia dny moczanowej (artretyzmu)

- ochrona przed powstawaniem kamieni nerkowych.

Sok z ziemniaka na wrzody i żołądek

Sok z ziemniaka ma bardzo pozytywne działanie na układ pokarmowy. Był wykorzystywany już w medycynie ludowej jako remedium na uczucie ciężkości na żołądku, przejedzenie. Pomaga on regulować produkcję kwasów żołądkowych, a więc jest polecany przy nadkwasocie, stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Zalecane jest wypijanie pół filiżanki soku z surowego ziemniaka do czterech razy dziennie przez kilka miesięcy przez osoby ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową.

Sok z ziemniaka na włosy

Świeży sok wykorzystywany w postaci maski (tzw. wcierki) na skórę głowy pomaga uregulować pH skóry głowy, niszczy drożdże odpowiedzialne za powstawanie łupieżu oraz poprawia wygląd samych włosów. Hamuje proces wypadania włosów oraz przyspiesza wzrost włosa.

Sok z ziemniaka na twarz i przebarwienia

Sok z ziemniaka można używać jak tonik (działa nawilżająco i oczyszczająco). Zawiera substancje przeciwutleniające, dzięki czemu hamuje proces starzenia skóry.

Sok przyczynia się do usuwania przebarwień ze skóry. Warto do soku dodać kilka kropel soku z cytryny, aby wzmocnić jego działanie przy usuwaniu przebarwień. Sok pomaga także niwelować worki pod oczami.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?