Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

8 sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać anemię

fotolia_220011975.jpgAnemia, czyli niedokrwistość, wynika najczęściej z niedoborów żelaza i witaminy B12. Kojarzy się przede wszystkim z bladą skórą i  zmęczeniem, ale należy wiedzieć, że nie wszystkie objawy są oczywiste. Ignorujemy te sygnały, bo wydaje się, że anemia nie jest czymś poważnym.

Tymczasem gdy ten stan trwa zbyt długo, komfort życia ulega pogorszeniu i narażamy zdrowie na szwank. Długotrwała i poważna anemia może prowadzić do uszkodzenia serca i układu nerwowego (wystąpienia objawów chorób psychicznych). Objawy anemii są widoczne dość szybko, jednak bywają mylone z innymi schorzeniami lub lekceważone.

8 sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać anemię

1. Przewlekłe zmęczenie

Najczęstszym objawem anemii jest zmęczenie. Wynika ono z tego, że czerwone krwinki nie są w stanie przenosić wystarczającej ilości tlenu po całym organizmie. Zmęczenie wynikające z niedokrwistości różni się od zmęczenia, na przykład po zarwanej nocy — chorzy odczuwają brak energii przez cały czas, niezależnie od ilości wypoczynku i jakości snu.

2. Odczuwanie duszności

Osoby z niedokrwistością często uskarżają się na odczuwanie duszności w trakcie aktywności fizycznej. Ponieważ krew nie dostarcza większej ilości tlenu potrzebnej organizmowi podczas ćwiczeń, wtedy zaczynamy oddychać szybko i głęboko, aby zwiększyć ilość potrzebnego tlenu we krwi. Osoby cierpiące na anemię najbardziej komfortowo czują się w czasie spoczynku.

3. Blade błony śluzowe i skóra

Osoby cierpiące z powodu anemii często uskarżają się na nadmierną bladość, która szczególnie jest widoczna pod oczami. Wygląd często informuje, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

4. Niepokój

Niepokój i inne objawy lękowe, na przykład kołatanie serca, mogą wynikać niedokrwistości. Serce pompuje krew szybciej aby dostarczyć więcej tlenu po całym organizmie.

5. Drętwienie kończyn

Organizm chcąc jak najlepiej spożytkować utlenioną krew, nie przekierowuje jej w potrzebnej ilości do kończyn (rąk i stóp), posyłając do ważniejszych organów. To powoduje problemy z drętwieniem kończyn.

6. Bóle głowy

Bóle głowy, w połączeniu z innymi objawami, mogą być oznaką, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i krwi.

7. Zaburzenia miesiączkowania

U kobiet anemia może wpływać także na długość i intensywność miesiączek. W tym przypadku winowajcą może być niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem.

8. Obniżenie koncentracji

Niski poziom żelaza i uboga w tlen krew może mieć wpływ na pogorszenie wydajności pracy mózgu —  zdolności koncentracji i pamięci.

Najważniejszym i najbardziej skutecznym sposobem na uzupełnieni niedoborów żelaza jest dobrze skomponowana i zbilansowana dieta. Niestety, całkiem sporo produktów, może ograniczać wchłanianie dostarczanego żelaza. Dlatego najczęściej bardziej skuteczna okazuje się suplementacja.

Pamiętajcie, aby wybierać suplementy pochodzenia naturalnego – to mocno wpływa na jakość ich działania. Pozwala również ograniczyć skutki uboczne suplementacji – takiej, jak bóle brzucha czy zaparcia. Żelazo wchłania się w obecności witaminy C, dlatego i jej nie może zabraknąć w codziennej diecie.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?